Nové elektromotory Benevelli

Motory Benevelli

Italský výrobce elektrických pohonů Benevelli představil v nedávné době několik novinek ve svém produktovém portfoliu. Jsou mezi nimi dvě varianty kolové pohonné jednotky, motory chlazené kapalinou a také IPM motory s vnitřním permanentním magnetem.

Nové elektrické kolové jednotky jsou určené pro lehké a střední kategorie elektrických strojů. Oba pohony řady WD jsou navržené jako plnohodnotné „vše v jednom“ systémy vhodné pro použití se standardními koly. Pohonné jednotky jsou konstruované pro vysoké radiální zatížení (až 3 tuny) a díky své modulární konstrukci a škálovatelnosti najdou uplatnění v nejrůznějších typech elektrických vozidel. Každá jednotka se skládá z vysoce účinného elektrického motoru s vnitřním permanentním magnetem (IPM) a dvoustupňovou planetovou převodovkou, při čemž celá sestava je připravená pro snadné a rychlé zapojení.

Benevelli WD

Jednotky nabízí krouticí moment od 200 do 1 000 Nm, maximální rychlost až 4 500 ot./min. a jsou k dispozici s různými převodovými poměry a typy motorů. „Elektrické stroje jsou často vystavovány náročným podmínkám s neustále se měnící rychlostí a krouticím momentem, což zpravidla vede k celkově neefektivnímu provozu,“ říká Alessandro Benevelli, obchodní ředitel společnosti Benevelli Group. „Právě pro takové případy jsme navrhli sestavu dvou elektromotorů spojených planetovou převodovkou speciální konstrukce. Díky zkombinování krouticích momentů a rychlostí těchto integrovaných elektromotorů je možné dosáhnout podstatně vyšší účinnosti pohonu kol než u tradičních řešení.“ V rámci segmentu lehkých a středních strojů jde o jeden z nejefektivnějších a nejvýkonnějších pohonů, jaké italský výrobce dosud uvedl na trh.

Benevelli představilo také nové motory řady SMAC chlazené kapalinou. Chlazení směsí vody a glykolu představuje vysoce účinný způsob odvádění tepla z motoru. Účinnost chlazení zůstává zachována na požadované úrovni i při nižších rychlostech, což je ideální pro aplikace s konstantním krouticím momentem. I když může spojení vody a elektrického pohonu na první pohled vypadat jako ne příliš vhodný nápad, oproti ostatním způsobům chlazení má nesporné výhody. Chlazení vodou umožňuje zvýšení výkonové kapacity elektromotoru a tím pádem i zmenšení velikosti motoru. Samotný provoz je navíc naprosto bezpečný díky speciální vodotěsné konstrukci.

Benevelli SMAC chlazene kapalinou

Nově vyvinuté motory jsou k dispozici v různých výkonových kategoriích až do 30 kW stálého výkonu. Tato zcela nová řada kapalinou chlazených motorů je díky své variabilitě vhodná pro širokou škálu strojů. Obzvláště vhodné jsou tyto motory pro aplikace, u nichž se vyžaduje vysoký výkon v rámci omezeného prostoru a při zachování co nejtiššího provozu.

Ať už využívají chlazení vzduchem nebo kapalinou, mají motory řady SMAC společnou charakteristiku v podobě technologie vnitřního permanentního magnetu (Interior Permanent Magnet). Tyto motory mají neodymové magnety ukryté uvnitř rotoru, díky čemuž vykazují až o 35 % vyšší účinnost a výkon než tradiční AC indukční motory. Mezi jejich další přednosti patří ergonomický čtvercový profil snižující prostorové nároky na instalaci motoru, vodotěsná konstrukce umožňující použití i v extrémních provozních podmínkách, jednoduché zapojení pomocí konektorů s krytím IP67 anebo univerzální použití díky různým typům přírub, které je možno zvolit pro připojení na hřídel motoru.

Jakub Kejduš

Kontaktujte našeho specialistu

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.